UŽ VÁM PŘIŠEL VÝPIS Z PENZIJŇÁKU?

Při včerejší poměrně delší cestě ke klientce jsem si krátila chvíli ve vlaku čtením a také jsem si našla prostor prozkoumat sociální sítě a samozřejmě i nějaký ten email jsem si zvládla vyřídit.
Mezi změtí toho všeho mi do osobní schránky přišel výpis, na který jsem byla obzvlášť zvědavá, protože jsem konečně převedla původní transformovaný fond do účastnického, jednoduše jsem z penzijního připojištění, který má garantované nenulové zhodnocení přešla do negarantovaného doplňkového penzijního spoření, který ale slibuje vyšší výkon. K tomu jsem si taky navýšila vlastní měsíční úložku ze stokoruny na tři stovky, abych tak začala využívat státní příspěvek, sice v té nejnižší možné variantě, ale styděla jsem se, že ještě takové možnosti nevyužívám.
Kdysi jedním z mých příspěvků na Facebookové stránce byl odlehčený popis toho, jak se na stáří, ale co na stáří, na penzi vlastně připravit.
Tvořit si prostředky na vlastní penzi má své místo v portfoliu
Dodnes si myslím, že obecně myslet takto dlouhodobě dopředu je poměrně těžká úloha v domácím rozpočtu, nicméně křivka peněz, které by nám na důchod měl dát stát jde strmě z kopce a jak jinak si zajistit důstojné žití?
K celému tématu mě zaujal jeden článek, kde poměrně dobře vysvětlili situaci penzijního fondu na našem trhu.
Samozřejmě mě trošku zajímala i čísla, tak jsem si dovolila pohledat ve statistikách.

Ve třetím pilíři (soukromé penzijní fondy) je dnes cca 4,5 milionu účastníků.
Z toho však jen necelá třetina je v účastnických fondech a v těch konzervativních původních zůstává stále nějakých 70% účastníků.
Když se podíváme na výkon obou zmiňovaných, tak průměrný výnos v transformovaných fondech za poslední tři roky činil zhruba 0,8% p.a. Zatímco průměrný výnos v účastnických fondech dosáhl 3,1% p.a. Který z těch dvou více odolá inflaci?
Když si tedy vezmu aktuální čísla, tak jsem schopná si tímto tempem k důchodu polepšit o nějakých 200.000,-Kč navíc. Jestli je to hodně nebo málo, to je samozřejmě na posouzení, sama vnímám, že je to spíš jako dobré kapesné k důchodu, ale je jasné, že už mám základ a samozřejmě v rámci svých přání a to těch dlouhodobých chci celý ten budget k penzi navýšit. Jenže když bych zůstala v původním penzijním připojištění, za stejně dlouhou dobu bych si polepšila tak částkou 60.000,-Kč, takže ten rozdíl už je patrný.
Samozřejmě zde musím zmínit i stále ještě fungující fakt, že zaměstnavatel v rámci benefitů občas nabízí i možnost přispět vám do fondu, podmínky se různí, někdy je to 50:50, jindy je to procentuální vyjádření a někdy si podmiňuje vstup do nového účastnického fondu nebo podmiňuje uzavření přes nějakého smluvního partnera. Možností se zde určitě najde více. Každopádně když už vám nechce přilepšit k výplatě, mohl by vám aspoň přilepšit k penzi.

Pokud tedy nad změnou stále uvažujete a podobně jako já, ji oddalujete, zkuste si spočítat sami, jak moc se taková změna vyplatí.
S případnou změnou vám ráda poradím a pomůžu. Napište mi.