NA CO JE TŘEBA MYSLET, KDYŽ SI JDU POŽÁDAT O HYPOTÉKU

S hypotékami se roztrhl pytel. Častým důvodem je to, že investici do nemovitosti chápeme jako bezpečné zhodnocení a také prostě chceme bydlet ve svém.
Za nájem ročně zaplatíme statisíce a nikdy to nebude naše. Tak proč neustále dotovat někoho cizího, když můžu mít svoje.
Na druhou stranu hypotékám přihrává i fakt, že podmínky polevily a úrokové sazby se drží pod 2%, což je nejníže za poslední 3 roky.
Hypoteční úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření vnímáme jako jeden ze složitých procesů a není se čemu divit.
Půjčovaná částka se pohybuje v milionech a jelikož se jedná o účelový úvěr, tedy je nutné doložit, na co peníze využijeme, banka nás atakuje doklady a dokumenty, protože si potřebuje ověřit a prověřit, že investovat do nás se jí vyplatí a vložené prostředky zase získá zpět. Zkuste to otočit. Na 30 let někomu cizímu půjčíte třeba 3 miliony a dotyčného neznáte. Také budete chtít prověřit návratnost.
Takže jdeme do banky, spousta z nás čeká, že vyplní žádost a do týdne má peníze na účtu a směle si může jít koupit nemovitost.
Teď dost zlehčuji, ale i s takovými jsem měla tu čest a divili byste se, kolik lidí takto došlo do banky, směřovala jsem je na hypoteční oddělení 🙂
Opomenu kalkulátory na webu, a jdu o krok dál.

Vytvoření nabídky.
Tady se setkáme s dotazy ohledně věku a kdo vstupuje s námi. Dále otázka bonity - příjmy, které lze doložit a zahrnout a výdaje ( dluhy, výdaje na domácnost a třeba i výživné) Neříkám, že to musí sedět do koruny, ale když mi někdo tvrdí, že na domácnost vydá měsíčně 2000 a přitom má dvě děti, tak to moc důvěryhodné nebude.
Pak už přichází otázky k samotnému účelu. Na co si chceme půjčit, máme něco vyhlídnuté nebo naopak nás zajímá maximální částka. A v neposlední řadě, jak máme vyřešené vlastní prostředky? Banka totiž nepůjčí na celou hodnotu nemovitosti, nejčastěji se setkáme s 80% z hodnoty a zbytek bychom měli vydat ze svého.
Máme vyjasněno, uděláme nabídku.
Víme zhruba maximální výši, orientační úrok a měsíční splátku.
Žádný oficiální dokument, banka ještě nic neschválila.
Tady se s námi hypoteční specialista rozloučí, dá nám seznam s pokyny, co je třeba doložit, aby se mohla podat žádost.
Zase je asi i jasné, že teď bude potřeba doložit to, na co se nás ptali při sestavování nabídky, ale už to může být odlišné a také formuláře nejsou jednotné.
Jakmile doložíme, můžeme podepsat žádost a do několika dnů máme výsledek.

Tady už víme, za jakých podmínek nám banka půjčí, ale stále nemáme stoprocentní jistotu.
Proces pokračuje. Domlouvá se odhad, je třeba navštívit patřičné úřady. To už také něco stojí. Až po podpisu úvěrové smlouvy teprve máme jasno, prostředky následně banka uvolní podle předem stanovených podmínek a cesta k vlastnímu bydlení je u zdárného konce.
Vrátím se k otázce v nadpisu.
NA CO JE TŘEBA MYSLET KDYŽ SI JDU POŽÁDAT O HYPOTÉKU?
Základem je být připraven a být seznámen s průběhem.
To máte částečně za sebou díky tomuto článku.
Chcete se tomu vyhnout a celou žádost projít v klidu? Vyhledejte specialistu. A proč se obrátit na finančního poradce? Oproti bankéři z banky dostanete srovnání s nejvhodnějšími podmínkami, protože poradce zastupuje více společností a není svázaný jednou bankou.
Plánujete vlastní bydlení do budoucna? Nabízím vám konzultace. Během nich sestavíme celý plán. Budete si pak vytvářet lepší podmínky na vstup do vlastního bydlení.