JE AUKČNÍ ODBĚR ENERGIÍ OPRAVDU VÝHODNÝ?

18.01.2021

V oblasti energií se s pojmem aukční odběr setkávám čím dál více, a protože jsem v pátek  měla telefonní hovor s jednou ze společností, která tuto službu zahrnuje v rámci svého portfolia, nedalo mi to, a musela jsem si o tom nastudovat více. Protože bohužel jinak bych musela čekat, až na obchodního zástupce, který mi ochotně všechno vysvětlí a protože určitou nepřipravenost nemám ráda a nepatřím mezi ty, kteří se těší na takovou schůzku naslepo, rozhodla jsem se prostřednictvím tohoto článku objasnit základní a důležité informace i vám.


Jak to vlastně všechno začalo?


Při zvednutí telefonu se mi paní operátorka představila a hned zmínila společnost, pro kterou takové schůzky domlouvá. Tomu dávám plus, protože pokud se mi někdo nepředstaví, už v tu chvíli je to pro mě varovný prst, že tady něco nehraje a většinou hovor utnu a hned se loučím.


Samozřejmě začala taková ta omáčka, proč volá a že má pro mě lepší nabídku. Jsem skeptik, takže když mi to řekla s takovou jistotou aniž by věděla, u koho odebírám energie aktuálně, nebyla jsem si úplně jistá, že opravdu to pro mě bude to nejlepší.

Načež moje odpověď byla celkem jednoznačná, že spokojená jsem se stávajícím dodavatelem a změnu nechci.

Buď jsem nebyla dost konkrétní nebo mě paní operátorka přeslechla, protože pokračovala v prodejním hovoru dál, a jen pro to, že mě zajímalo, zda se dozvím víc, nechala jsem ji mluvit.

Následně se náš rozhovor nesl v duchu ověřování odběrného místa, kdy si mimo to již zjistila u koho mám energie ošetřené a řekla mi, že i přesto nabízí bezkonkurenční nabídku, protože jestliže odebírám elektřinu i plyn, tak platím dvě zálohy (ano, to měla pravdu) a takhle bych platila jen jednu a jen za elektřinu, protože plyn by byl zdarma.


MOMENT.

"Jak jako plyn zdarma?"

 A už jsem si připadala jako ten herec v reklamě, co vysvětloval synovi, že zadarmo mu nikdo nic nedá a ještě si to ověřoval po telefonu. Tu větu mám přímo před sebou:

"Já bych chtěl ten váš plyn a ZDARMA."


"Takže jak jako zdarma? Tak mi dejte jen ten plyn bez elektřiny zdarma a ušetřím určitě."

"No takhle to úplně není, ale když si domluvíte schůzku s naší obchodní poradkyní, na kterou mám výborné reference a ona vám to všechno vysvětlí.


Bohužel jsem tedy nezjistila, jak to s tím plynem zdarma je.


Následně mi ještě mezitím sdělila, že elektřinu dodávají za nákupní cenu, proto ví, že jsou nejlevnější a jestli tedy v pondělí mi může domluvit konzultaci. Nakonec teda s někým jiným než s tou výbornou paní, ale všechno se dozvím. Načež už teda potvrzovala termín, ale já stále nemám zájem, a protože mi víc sdělit po telefonu nechtěla, slušně jsem odmítla a hovor ukončila.

"Tak si raději plaťte víc peněz než abyste ušetřila na zálohách."

No to už zase bylo něco na mě. "No tak to už tuplem nemám zájem."


Doma mi tedy nezbylo nic jiného než otevřít web oné společnosti a začít pátrat, o jak výhodnou nabídku jsem se nechala připravit.


V první řadě jsem pochopila, co to je ten plyn zdarma, a podle všeho je to jen garance jedné měsíční zálohy, kterou mi nějakým způsobem odečtou z faktury, takže selským rozumem, platím celý rok zálohy, po zápisu stavu plynoměru mi z celkové ceny odeberou jednu zálohu a tím ušetřím. Ale jako přeplatek to může být příjemné a jako marketingový tah dobré, nicméně trošku rozdíl v informaci na telefonu a na webu.


Dobře. Co dál je výhodnější než můj stávající dodavatel?

Odpověď je vcelku jednoduchá. Daná společnost, která se mi snaží nabídnout lepší ceny totiž funguje jako aukční dodavatel nebo burzovní (to stejné).


A co si pod tím představit?

Danému dodavateli dávám plnou moc, aby za mě nakupoval elektřinu v průběhu roku. Cenu pak následně zprůměruje, k tomu si přičte svoje náklady za služby. Při konečném fakturování se pak dozvím, kolik mě stojí dodaná elektřina.

V tomhle se mi to přestává líbit, ale je to opravdu jen osobní názor, protože se řadím mezi typy lidí, kteří mají rádi jasno už na začátku.

Ano i přesto, že mě může zaskočit změna ceníku, jak hlásá prodejní magnet aukčního odběru, jelikož mám smlouvu na dobu neurčitou, můžu si odejít kdykoliv jinam.

Jenže zase třeba paní na telefonu nevěděla, že MND, u kterých odebírám obě služby, opravdu změnila ceník, ale nabídla jej také stávajícím zákazníkům, navíc proces změny byl vcelku jednoduchý, jedna žádost emailem a hotovo. Tudíž proč bych měnila?


Když na mě potom vykoukla pravidla a výpočty aukčního odběru, stránku jsem zavřela, s tím, že mi to takto asi stačí, hlavně se mi nechtělo počítat a ještě jsem si prošla recenze nejen té společnosti, ale obecně aukčního odběru, protože to pro mě je celkem jedna velká neznámá.


V recenzích to bylo asi půl na půl. Najdete dobré i špatné. Tady je asi nejlepší řešit s někým, kdo se orientuje a komu důvěřujete.


V rámci aukčního odběru je to už opravdu na zvážení.

Protože pokud člověk není odborníkem, snadno se dostane do pastí, ze kterých se těžko jde ven a taková výhodná nabídka ho ve finále stojí nemalé peníze.


Níže mám pro vás mám pár BACHA momentů, abyste se nespálili.


  1. rizikem je administrativa - často se v tomto případě chybuje u změny dodavatele, kdy se přehlíží některá důležitá fakta, třeba smlouva na dobu určitou/neurčitou.

  2. nezávazná přihláška k aukci, která tak trošku závazná je, protože se zavazujeme k uzavření smlouvy s vítězným dodavatelem, jinak může hrozit sankce v případě neuzavření. V některém komentáři to byly 2.000,-Kč (to už není úplně úsporné)

  3. navazuje na bod 2, kdy některé podmínky ve smlouvě nejsou tak úplně košér a často docela absurdní.

  4. po celou dobu vlastně neznám dodavatele ani ceník ani podmínky nebo jiné technické a personální zázemí (to se mě osobně vůbec nelíbí)

  5. kvalita dodavatele se většinou určuje jen podle ceny, takže nějaká spolehlivost nebo kvalita jednání a další charakteristické prvky vůbec do soutěže nespadají.


A vyplatí se to vůbec?


Stěžejním důvodem, proč se nad tím člověk zamýšlí, je jednoznačně cena za elektřinu nebo za plyn i v rámci měsíčních záloh. Dodavatelé ve většině případů slibují úsporu i víc jak 15%. Jenže stavět smlouvu jen na slibech? To pro mě není zrovna důvod přihlásit se. I tzv. Energetický regulační úřad tvrdí, že ceny klesají obecně, a tak je meziroční srovnání ceníků v rámci aukcí velmi zavádějící. První změna dodavatele má největší podíl na nižší ceně vyšlé z aukce. Což chápu tak, že jakmile dělám více změn, rozdíl už není tak znát jako v případě prvního přechodu.


Na co se zaměřit, pokud do aukčního odběru chci vstoupit?


  1. Reference - na webu, u známých, prostě si fakt zjistit co nejvíc

  2. Ptejte se, jak pořadatelé dodavatele vybírají, zda např. přihlížejí, jestli společnost podepsala tzv. Etický kodex obchodníka.

  3. Detailně si pročtěte smlouvu, ceník, obchodní podmínky a další dokumenty související s aukcemi.

  4. Zkontrolujte si stav vašich aktuálních smluv. Pokud totiž máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou, bude se těžko vypovídat, resp. dodavatel po vás bude požadovat sankční poplatek za předčasné ukončení.