JAK ZKROTIT KREDITKU?

11.01.2021


Když jsem si poprvé v životě zakládala běžný účet, těšila jsem se na svou kreditku a představovala si nákupy jako v americkém filmu.

Ke svému zklamání mi karta přišla do týdne poštou a byla to jen ta debetní.


A že to není jen ekvivalent, ale úplně jiný produkt jsem zjistila brzy.


Možná tedy jen pro upřesnění, debetní karta je automaticky navázána na běžný účet a dává nám možnost dostat se ke svým penězům, ať už formou placení nebo výběru hotovosti. Ale jsou to čistě naše peníze.


Ta kreditní už je forma půjčky, tudíž je nutné vždy projít žádostí přes registry, a banka nebo společnost, která tímto způsobem může kartu svěřit, nám půjčuje peníze, které jsme vždy povinni vrátit/splatit.


Jakožto finanční poradkyně přece nemůžu schvalovat jakoukoliv formu půjčky.

Jenže když umíte pracovat s úvěry tak, aby byly k užitku, v tom případě dávám zelenou.

Teď ale také vysvětlím, jak toho užitku dosáhnout a na co si opravdu dát pozor.


Pojďme kreditní kartu rozebrat.


JAK SE MI MŮŽE VYPLATIT?


Stěžejním bodem je bonus, který karta nabízí. Protože vás tento produkt nějakým způsobem motivuje k využívání, nabízí tím pádem nějaké bonusy. Ideální jsou ty, které vás odměňují za jakýkoliv nákup nebo platbu. Setkáte se tak s různými procenty z nákupu zpět, nejběžnější je 1% z nákupu zpět.

Existuje řada kobrandových karet, kde jste však už omezení na nákup u určitého prodejce, proto je taky dobré si uvědomit, když se nechám lákat, zda skutečně nakupuji u daného obchodníka v takovém obratu, že mi platby skutečně můžou vydělat peníze zpátky.


Tím navazuji na celý projekt 5 kroků zdravého hospodaření, protože máte-li uspořádané hospodaření, snadno se vám bude rozhodovat, a také víte, jaký měsíční limit nastavit.


To je totiž VELMI DŮLEŽITÉ.


Z hlediska zpracování žádosti vám banka nabídne třeba 30.000,-. I přes všechno to zajímavé a lákavé, buďte tvrdí a nastavte jen takový limit, který jste schopni měsíčně zajistit, takže by měl kopírovat měsíční výdaje na nákupy. Víc ne.


Jednou za měsíc dostanete výpis a je tam kolonka, kolik jste vyčerpali. Následně máte termín, kdy je nutné limit doplatit, také známo jako bezúročné období, které většinou trvá 55 dní od data platby,  a tím pádem se vyhnete jakémukoliv úroku a ještě navíc získáte procenta zpět. Když od odměny odečtu poplatek za vedení karty, ano s tím se bohužel setkáme ve většině případů, měsíčně můžu ušetřit řádově stokoruny. Průměr asi 190,- po odečtení nákladů.

Za to, že dělám běžnou věc. Nakupovat chodím pořád.

A jelikož jsem ženská zvědavá a kreativní, kombinuji tento benefit s dalšími osvědčenými metodami a z nákupů jsem schopná získat i 3-4 stovky a to už je zajímavá částka. 
 A když takto uspořím každý měsíc a vložím na vhodný spořící produkt, třeba synkovi, tak mu v 18ti můžu věnovat celkem příjemnou vstupenku třeba na vlastní start nebo třeba na školu. 


Pokud vás zajímají příklady spoření, můžete se mi ozvat a můžeme probrat spolu s celým nastavením domácího hospodaření.


Hlavní výhodou je, že se nemusím nijak omezovat, abych stejnou sumu ušetřila třeba tím, že nepůjdu na kafe nebo bych si odřekla nějaký svůj prohřešek.


A tím pádem slovo ŠETŘIT získává úplně jiný rozměr.


BACHA MOMENTY.

Kreditka není dobrá na řešení půjčky. Jako debetní karta, tak i kreditní umožňuje výběr peněz v hotovosti. Tím ale přijdete o všechny výhody a berete si poměrně nevýhodnou půjčku s úrokem klidně přes 20%. Pro představu, běžná půjčka bývá s úrokem kolem 4-5%. Zároveň můžete počítat s poplatkem za výběr. Příkladem je to 1% z vybírané částky.

V neposlední řadě jste peníze využili na něco jiného než na nákupy a tím pádem máte schodek v rozpočtu, který může být prvním krokem do problémů.


Jak je tomu s pojištěním karty?

Protože využíváme peníze banky, banka nás nabádá kartu pojistit. To se většinou neobejde bez poplatku a tak je potřeba si také zahrnout případné pojištění zneužití nebo ztráty karty do výdajového rozpočtu, tím se může snížit výhodnost karty v rámci vrácení peněz zpět.


Když už se tedy rozhodnete tento produkt využívat, berte v potaz tyto důležité informace.

Kreditní karta je dobrý sluha, ale špatný pán a tak to chce mít za prvé pořádek ve vlastních penězích. A za druhé být opravdu tvrdí na sebe a neutrácet zbytečně peníze za jiné položky než na které jste si kartu pořídili. A zároveň nedávat vyšší limit než jaký nám domácí rozpočet dovoluje.