JAK NENALETĚT I BEZ ZNALOSTÍ

08.12.2020


Obecně mám averzi vůči tzv. "šmejdům" už z doby, kdy se převážně starší generace nechala nalákat na výhodnou koupi hrnců nebo se upsali "výhodné" sazbě za energie. 
I naši prarodiče občas přišli s podobnými nabídkami a mrzelo mě, když jim člověk sdělil tu tvrdou pravdu, jak tyto nabídky vypadají v reálu. Nehledě na to, o kolik díky důvěřivosti přišli peněz.

Přesně takové obchodní praktiky cílí záměrně na naši neznalost a nevědomost.

Rozumím tomu, že pokud nemám patřičné informace o daném produktu nebo službě, jsem jistým způsobem ovlivnitelná a můžu se snadno lapit do sítě prodejce. 

Postavit na tom prodejní tah a celou firmu? To už je vážně zhovadilost a vůbec nechápu, že v dnešní době ještě pořád na podobné podvody narážíme.
Ve financích těmto podvodům nahrává aktuální situace.

 

Za vším tím je totiž poptávka. Pokud se nacházíme v situaci, kdy nemáme jistotu práce a tedy hlavního příjmu, snažíme se dostat k financím i jinou cestou. A tak se vrháme do oblasti, které nerozumíme. A tou oblastí myslím investování.

Obecně investovat lze z prostředků, které mám nad rámec hospodaření. S nadsázkou to jsou peníze, o které když přijdu, nepoloží mě to na zem.

Internet nám dává neomezené množství "lukrativních" nástrojů, jak zbohatnout přes noc a slibují nám výnosy, které nikde nenajdeme.

S důvěrou, naivitou a s dobrým úmyslem přilepšit životní situaci, se vrháme do neznámých vod. Dostaneme nejdříve demo verzi - bezplatně si nástroj vyzkoušíme s nepravými penězi, abychom brzy zjistili, jak se nám daří, pracujeme s návodem přesně krok za krokem a výsledky jsou úžasné. Takže po krátké době uděláme první vklad z peněz, které máme aktuálně ihned k dispozici, a to na běžném účtu nebo možná na spořícím.

Možná prvních pár pohybů nám ještě vynese, ale pak najednou pár rozhodnutí, které už nám přinesly ztrátu, tak v panice uděláme pravý opak, abychom do 5ti minut přišli o celý vklad. Zkusíme to ještě jednou, ale stejný postup a už nám nezbylo vůbec nic.

A takto přijdeme o peníze na nájem nebo na splátku hypotéky a už máme problém.

Jak teda takové podvodníky poznat i bez finanční gramotnosti? 

Když mi někdo nebo něco nabízí přes výnos, ruce pryč. Není to jen jeden ovlivňující faktor, že nám zrovna tato investice přinese užitek, takže jakmile vidíme v nabídce jen nádherný výnos a úrok takový, který nám banky tají, je to podvod.

Když něčemu nerozumím nebo to neznám, tak do toho nejdu.
Myslíte, že se orientuji v nemovitostním trhu na Kanárských ostrovech? Nebo rozumím komoditnímu trhu ve Švýcarsku?
Tudíž investuji jen do nástrojů, které znám a rozumím jim, teď nemluvím z pozice finančního poradce.

Dále bych měla vědět, jaká je poplatková struktura. Kolik je vstupní poplatek, kolik mě stojí transakce, kolik zaplatím za zpětný odkup a jak je to s vedením vlastního účtu.

V neposlední řadě bych se měla zajímat o to, kam vložené peníze přesně plují. Kupuji přímo nebo zase jen zprostředkování přes další portály kdy si každý "uždíbne".


Obezřetnost se vyplatí a stačí nám k tomu často selský rozum, abychom nenaletěli takovým, kteří nás berou pouze jako stroj na získání vlastního zisku.