1. díl V první řadě myslete na svoje zdraví

01.02.2021

Zdraví ženy a celková pohoda je opravdu základ. Vemte, že to miminko, které zatím vypadá jako malá fazolka všechno snáší s vámi.

Spokojená máma, spokojené miminko.


Změny na těle pocítíte už v rané fázi celé přípravy a se změnami se mění i potřeby a s tím souvisí i změna výdajů.


Svým způsobem je to dar, zjistit těhotenství brzy před porodem, protože získáváme čas se připravit. Nachystat výbavu, sžít se s plánovanou změnou, dostatečně dlouho dopředu vyřídit i ty administrativní náležitosti a lépe se nachystat i na finance.


Takže moje cesta vedla k mé vedoucí finanční poradkyni, aby mi trošku pomohla změnu zavést do našeho rozpočtu a, protože je to osoba nejpovolanější, vychovala tři dcery, věděla jsem, že jsem na správné adrese.Prvním cílem bylo připravit se na těhotenství. Ano, je to tak.

Celkem brzy mi začaly být těsné kalhoty, podpatky jsem vyměnila za pohodlnější obuv, ne každé vyšetření hradí plně pojišťovna, dále to chtělo začlenit správný přísun vitamínů a zpříjemnit si sezení v kanceláři, později také spaní v posteli.

A co když chcete i nějaké vzpomínky formou těhu foto? Jo, i to je nutné zahrnout do plánu pokud je to důležité.

Moje doporučení:

  1. V těhotenství budete absolvovat pravidelné kontroly u gynekologa a k tomu navíc i screeningy a někdy i další vyšetření, které nejsou úplně nebo vůbec hrazeny zdravotní pojišťovnou. Proto si zjistěte, co vaše pojišťovna hradí, na které vyšetření přispívá. O příspěvek se dá požádat různými formami, většinou stačí formulář s žádostí a k tomu přiložit doklad prokazující účel.

  2. Těhotenské oblečení - tady berte v potaz to, že je to těhotenské oblečení, takže většinou po porodu už jej moc nevyužijeme. I když jedny kalhoty jsem nosila ještě i dlouho potom, protože byly pohodlné a díky vysokému pasu v nich bylo teplo. Cena nového značkového vedle akčních cen v Lidlu? Více než patrná, občas mě některá zkušenější maminka kamarádka podarovala nebo jsem kupovala i z druhé ruky.

  3. Do čeho jsem zainvestovala, bylo opravdu stravování a vitamíny. Tady jsem hleděla na to, aby mi to opravdu pomáhalo a nebylo mi špatně. Zase je dobré se ptát okolí, i lékařů, protože ne všechny doplňky se hodí řadit do stravy nastávající maminky. Léky obecně bylo nutné konzultovat, zvlášť když vás během období očekávání zastihne chřipka nebo i nachlazení.

  4. Pohodlí u stolu. Tady děkuji kolegyni, že mi půjčila cvičící balón. Jinak stojí pár korun. Člověk by jej teda měl párkrát použít i mimo těhotenství, každopádně bolesti zad byly už v prvním trimestru, takže ulevit si drobnými cviky bylo každodenním chlebem.

  5. Pohodlí i doma a hlavně při spaní. Ne nadarmo se říká, odpočatá máma, spokojené dítě. Tzv. kojící polštář přišel do výbavy už v raném období a byl mým společníkem po celou dobu. Nový může stát cca kolem 700,-, mě ho prodala sousedka za půlku.

  6. V neposlední řadě zmíním i ty položky, které často nevnímáme jako náklad, ale z hlediska množství to taky naplnilo polštář a to byly drobnosti typu mlsání a pravidelnější svačinky, zvýšená potřeba pití a také časté návštěvy toalet. Úsměvné, ale doteď si vzpomínám, jak jsem měla zmapované trasy, kde v případě nouze bylo dostupné WC a zjistila jsem, že v Brně jich byl akutní nedostatek 😄 a ne všude mi odpouštěli jako nastávající mamince vstup bez poplatku.

  7. Fotky a vzpomínky na toto radostné prožití. Takové profi focení se pohybuje v tisíci korunách a jestliže to nedostanete jako dárek, zahrňte si do plánovaných výdajů. To stejné, pokud chcete třeba 3D fotku z ultrazvuku nebo dokonce video.

No jo, ale já nevím, co budu potřebovat?

Každá žena je jiná a každá máme jiné potřeby i ty zdravotní. Jak se teda mám připravit a kolik budu potřebovat?

Jednotná částka na to neexistuje.

Já si odkládala dle možností 1.000,- měsíčně. Nevyužila jsem všechny peníze na výše jmenované, takže zbytek se využil zase jinde. Ale myslet na tyto výdaje už ze začátku se vyplatilo. A pokud si člověk držel střízlivý úsudek, nebyly ty výdaje nijak vysoké.

Potřebujete poradit, jak si nastavit rezervu na těhotenství a jak ji správně zahrnout do rozpočtu? Nabízím vám konzultaci ohledně domácího rozpočtu a pomůžu vám s nastavením.

V dalším díle se podíváme na zub pracovní neschopnosti z důvodu těhotenství.

A jaký je váš názor na téma?