6. díl Otočte hodiny o 180 stupňů

10.02.2021

Tento výrok kdysi pronesla v kanceláři jedna moje kolegyně.


Opravdu se svět otočí o 180 stupňů a přijde vám, že celý svět teď držíte v náručí a trošku tápete, co se od vás jakožto novopečených rodičů vlastně chce.


Návod není nikde ke stažení ani jej nezískáte v porodnici, máte něco načteno z příruček a článků, realita je zcela jiná.


Jak bych v té době nejraději nafackovala všem, kteří mi tvrdili, že to bude hračka, že miminko jen spí a pije mléko a nic víc.


Našeho chlapečka jsme si dovezli koncem léta do tehdy ještě jednopokojového bytečku, opatrně přenesli do postýlky a nekecám, určitě minimálně dvě hodiny na něj koukali mlčky s očima vykulenýma a čekali, co se stane.


Nic.


Pája se probudil a začal kňourat.


Jestli vám někdo tvrdí, že matka pozná podle typu pláče, co miminko potřebuje, tak nevím, kdy se tento instinkt spustí, já teda nepoznala nic.

Prostě pláč.

Takže technika pokus - omyl.


Zkusila jsem, jestli nemá hlad, zkontrolovala plenku, pomazlila, uspala.


Rychle vznikl rituál.

Opravdu, řekla bych do týdne jsme si zvykli. To, že opravdu vím, co dělám, přišlo až po 3 měsících, jako profík jsem si připadala tak po půl roce.


Ale uznávám, na spoustu věcí jsme si museli přijít sami a často jsem sbírala rady a pomoc od zkušených maminek. Hlavně i to uklidnění, že to, co se děje nám, je naprosto normální a běžné.


Jestli jsme tedy měli správnou výbavu, jsme zjistili brzy a trošku uzpůsobili, něco dokoupili, něco vyměnili nebo věnovali nepotřebné dál.


Když se vrátím o kus dál, tak jsme měli finanční plán hospodaření s příchodem miminka, k mému zklamání neseděl.


Ale jen jsme ho upravili podle reality a dařilo se nám držet se nastavení bez výkyvů. V tomto byl klid a já se mohla věnovat plně mateřství.


I přesto chci ukázat, jak vypadal náš rozpočet a které náklady jsme zahrnuli nebo upravili, abychom novou situaci zvládli.


Klíčem je, přestat se bát a nepouštět si strašáky k tělu.


Typickým příkladem je krmení. Kojení x umělé mléko.


Zase chápu, že ne vždy je možné kojit, ale z fyziologického hlediska jsme savci a tahle přirozenost v nás prostě je.

Přes mateřské mléko dáme prckovi vše potřebné. Správný přísun potravy, vitamínů, látek důležitých pro vývoj a mimo to, je to pro mimčo pocit bezpečí a jistoty.


Takže pokud to jde, kojte a nebojte se. Ze začátku to nejde, miminko se neumí správně přisát, vy nevíte, jak ho držet ani jak si nachystat pohodlí, ale rychle si vhodnou polohu najdete a existují i laktační poradkyně a dokážou i po telefonu poradit a hlavně uklidnit.


Je jasné, že někdy je jednodušší dát flašku a hotovo. Ale vemte si to teď po té peněžní stránce, jedno balení mléka vydrží týden? Někdy ani to ne a cenově se pohybuje mléko kolem 3 - 4 stovek. A nic jiného miminku dát nemůžete, navíc mléko dostává dítě do zhruba roku. Takže si to pak každý dokáže spočítat, kolik peněz stojí jen náhradní krmení. K tomu si přičtěte vodu, flašky a savičky.


Opět však neshazuju žádnou maminku, která po umělé stravě sáhnout musí, není ani méněcenná ani špatná. Přece se musí postarat o malé a když není jiné cesty, je to naprosto v pořádku.


Další položkou jsou pleny.

To je taktéž spotřeba na dlouhou dobu.

Plenky používáme ještě teď, a to synovi už budou 3 roky.


Je pravda, že čím je dítě větší, spotřeba se snižuje, ale v balení za stejnou cenu najdete také méně plenek, takže úspora žádná.

Jestli se snažit učit dítě brzo na nočník nebo využít látkové pleny, to je otázkou každé mámy.

Já zůstala u jednorázových. A všechny mé pokusy dávat na mísu selhávaly. Až poslední dobou intenzivně učíme chodit na záchod a pocítila jsem, že spotřeba klesá, balení vydrží déle.


Dětská lékárnička.

Už v porodnici přišly břišní koliky, takže hned nákup kapek, brzy na to začalo prořezávání zoubků, což se bez bolesti neobešlo, takže další kapky od bolesti a čípky na stažení teploty, kdejaká mast na opruzeniny z plenek, překvapila mě i první rýma - nutnost odsávačky a mnoho dalšího. Léky volně dostupné se pohybují vždy v řádech stovek a prostě je musíte pořídit, jestli si chcete taky někdy odpočinout.


Na stranu druhou, doprava se snižuje na minimum, po Brně lze cestovat jako doprovod do 3let zdarma MHD a některé další výdaje zmizely nebo se snížily. Přestala návštěva kin, restaurací a dalších volnočasových aktivit. Obecně se tedy některé položky přesunuly jinam, ale celková nákladovost vzrostla, me nijak markantně, ale nárůst tam byl a příjem už byl nižší.


I přesto jsme pořád mohli šetřit, protože výdaje byly zredukované a jediným cílem bylo, mít co největší polštář k přechodu na rodičák.


O hospodaření na rodičáku se pobavíme příště.