5 VĚCÍ, KTERÉ JE DOBRÉ VĚDĚT, KDYŽ CHCI UKONČIT POJIŠTĚNÍ

04.12.2020

A převážně to životní.

Ať už jsou důvody jakékoliv, které vedou k rozhodnutí ukončit pojištění, určitá pravidla, které provází tento krok, by měl znát každý.

Ukončit smlouvu není nic těžkého. Stačí nám vyplnit formulář nebo i vlastní žádost volnou formou a poslat poštou na adresu pojišťovny.

Proč se doporučuje formulář? Protože existují informace, které opomeneme ve vlastní žádosti uvést, třeba kam poslat prostředky nebo přeplatek z pojištění, případně zapomeneme ověřit podpis nebo identifikaci a pak musíme doplňovat a celý proces se protahuje.

Tlačí- li nás čas ohledně peněz, které chceme získat z investičního pojištění, tak jsem o to více nevrlí a společnost nám nechce vyhovět, takže je to "špatná" společnost.


Podívejme se na celou problematiku více do hloubky.


Právě totiž u smlouvy, kde se vytváří kapitálová hodnota, objevují se nejčastější zádrhely, kterým je dobré se vyhnout nebo je aspoň držet v povědomí.


První dotaz, se kterým se na mě klienti často obrací, je:

" KOLIK MĚ UKONČENÍ BUDE STÁT?"


Není na to jednotná odpověď, co společnost, to jiné podmínky.

Každopádně obecně, je předčasné ukončení smlouvy, nikoli dožití, spojeno s poplatky a buď se stanoví částka nebo nějaké procento.

Také jsem se setkala s různými vzorci, kdy záleží na stáří smlouvy, kolik zbývá let do data dožití, případně, jaké podmínky smlouvu ovlivňují.


Pojišťovna sama o tom, kolik peněz za tento proces zaplatíme, informuje v dopise, kterým se nás ptá, jestli opravdu akcpetujeme všechny důsledky ukončení a svým způsobem nás vybízí k přehodnocení našeho rozhodnutí. Ne, proto, aby měla platícího klienta, ale proto, že se připravujeme o peníze, které jsme už vložili na daný produkt.


Jednoduché shrnutí. Při předčasném ukončení z investičního životního pojištění dostaneme nižší částku než kolik jsme zvládli už naspořit.


Posílala vám pojišťovna každoročně souhrn zaplaceného pojistného včetně částky, kterou jste mohli zahrnout do daňového přiznání a tím si snížili daně?


Obecně bychom si měli uvědomit, že pokud nám na jedné straně stát dává, v případě nesplnění podmínek, si zase vezme zpět.

Existovalo mnoho možností, jak některé zákony obejít ve vlastní prospěch, zvlášť co se daňových výhod týče. Proto celkem nedávno vešel v platnost zákon, který nám nadále umožňuje ulevit si na daních díky soukromému pojištění, ale pokud ukončíme v mimo zákonem stanovené lhůtě, musíme vrátit odečty, a to až 10 let zpětně.


Dobře, člověk se s tím smíří, jenže, kolik to tak asi je? Bohužel vám v tomto pojišťovna moc neporadí. Hlídá, zda máte nárok na tento benefit, ale nemůže nijak zkontrolovat, jestli jste prováděli daňové odečty a kolik v součtu.

Nejjednodušší je vznést dotaz příslušnému finančnímu úřadu.

Tuto sumu následně zahrnete do daňového přiznání za rok, ve kterém došlo k ukončení a výplatě prostředků.


Jak je to v případě zaměstnavatele? Když na smlouvu přispíval, také si mohl uplatnit daňové odpočty, ale jelikož peníze zpět žádné nedostane, majitelem smlouvy jste vy, tak nemá takovou povinnost jako běžný daňový poplatník.

Nicméně byste mu měli sdělit, že pojištění končí, aby k určitému datu už neposílal platbu, eventuálně si zjistěte, jestli v rámci zaměstnaneckých benefitů nabízí příspěvek do penzijního připojištění nebo novějšího doplňkového penzijního spoření.

Čímž jsme si vyjasnili třetí bod.


Tím čtvrtým je samotná výpovědní lhůta.

Stanovil ji zákon a přesně formuluje toto:

Smlouvu lze předčasně ukončit v 6ti týdenní lhůtě, která počíná datem doručení žádosti a smlouva je ukončena k datu splatnosti nebo výročí po uplynutí dané lhůty.


Mezitím máme možnost vzít i výpověď zpět a také existují varianty ukončení dohodou, příkladem je převod na jinou smlouvu v rámci jedné instituce. Tady lze určit datum.


Problém vyvstane v momentě, kdy máme splatnost jinou než měsíční. Tudíž ukončení lze provést až k nejbližšímu datu splatnosti a u takových jednorázových smluv to může být skutečně problém. Zvlášť když nestihneme těch 6 týdnů, pak musíme čekat rok na výplatu.

Podbodem tohoto je také placení pojistného.

Dokud smlouva běží i když je ve výpovědi, máme povinnost platit pojistné.

Lze obejít tak, že počkáme na ukončení a z případného odkupného (odbytného) se strhne nezaplacené pojistné a o to méně dostaneme k plnění.


Poslední, na co už se tak často nemyslí, je fakt, že jsme nepojištění.

Murphyho zákony fungují, a mockrát jsem zažila situace, že skončila smlouva pro neplacení, dotyčnému se nic nestalo během trvání smlouvy, ale měsíc po ukončení si zlomil nohu a to takovým způsobem, že museli operativně srovnat, dostal šrouby do kotníku, k tomu natržení vazů a nakonec s tím marodil na neschopence půl roku. Rok na to vytažení šroubů a zůstaly trvalé následky. Při vstupu do dalšího pojištění už tuto skutečnost uvést musel a pojišťovna už mu nohu pojistit nechtěla.


Když sjednáváte smlouvu, jdete za svým poradcem nebo přímo za pracovníkem pojišťovny. Nebojte se to udělat i v případě, že chcete smlouvu ukončit.

Očekává se, že se vás zeptá, proč? Není to proto, aby smlouvu za každou cenu zachoval, ale proto, že chce znát důvod a chce vám pomoc najít i jiné řešení.


Zároveň i při takovém ukončení vám může ušetřit nemalé peníze.


Potřebujete poradit s vlastním hospodařením nebo máte dotaz k dalším procesům?

Napište nebo mi rovnou zavolejte.

A kdo vlastně jsem? Více o mě najdete tady.