5. díl Papíry kolem dítěte

09.02.2021
Od 8. měsíce těhotenství na mě doléhal předporodní stres. Nevím, jak to mají třeba druhorodičky, ale obecně strach z neznámého mě přepadal často.

Taška stála v případě nouze u dveří tisíckrát překontrolována, že tam mám všechno, co budu potřebovat.

Jestli vás zajímá obsah, klidně můžu individuálně poskytnout.

Asi nejdůležitější je počítat s tím, že pobyt v porodnici trvá cca 3 dny, ale může se stát, že si jej prodloužíte kvůli zdravotním potížím, které se mohou objevit.

Já si poležela týden kvůli zánětu, ale jsou to spíše ojedinělé případy.

A tak když některé věci docházely, tak se obětoval někdo z návštěv a vždy nám donesl třeba plenky nebo hygienické potřeby pro mě.

Takže z toho bych si strach nedělala, na porodní pokoj jsme si nemohli vzít nic kromě základních potřeb a na to nás upozornila sestřička na příjmu.

Co doporučuji a zvlášť když bude tatínek u porodu, vzít si občerstvení když to jde. 

Po stránce finanční zde asi není moc co řešit. Tu přípravu jsme zvládli ještě předtím.

Tudíž teď vezmu ještě jednu drobnou administrativu, kterou je možné vyřídit ještě před porodem.

Zvlášť mě to zajímalo, protože jsme nebyli sezdaní, jak se uznává otec a jaké náležitosti jsou k tomu potřeba.

Čekala nás návštěva matriky. Vyplnili jsme uznání otcovství, aby byl tehdy ještě přítel uveden v rodném listě dítěte a získal tak práva a povinnosti našeho potomka.

Celá záležitost proběhla rychlostí blesku a pokud to neuděláte před, tak ještě se dodatečně řeší v porodnici.

Při vzpomínkách na tento proces si pamatuju i na důsledky uznání.

Připravili jsme se tímto krokem o státní podporu jako je třeba porodné nebo dřívější nástup na mateřskou. Ano samoživitelka má nárok nastoupit ještě o dva týdny dřív.
A následně i na další příspěvky.

Ještě teď se směju když jsme dostali v porodnici manuál pro rodiče, celkem užitečná věc, najdete zde popis, co dělat, kde hledat dětského lékaře a jak a kdy objednat první prohlídku nebo kontakty na dětská oddělení v nemocnicích i různé nabídky aktivit nebo jak si požádat o šalinkartu, abyste mohli cestovat zdarma a mezi tím byly i sociální příspěvky, o které je možné požádat. A tady jsme jen se zoufalým úsměvem otáčeli stránky a říkali si, na co nemáme nárok.

Právě totiž přiznání otce hraje velkou roli při schvalování a v momentě kdy tatínek pracuje a bere standardní příjem, nechtějte znát moji definici standardního příjmu, tak jeho povinnost postarat se, byla víc než na místě, a tak zkrátka žádný příspěvek navíc jsme nedostali.

Není mým cílem nabádat někoho k uvádění nesprávných údajů, naopak vám tím chci ukázat, že na stát se nevyplatí spoléhat a musíte si prostě poradit sami.

Je možné, že od té doby došlo ke změnám a dnešní podmínky nejsou jako za nás, předpokládám však, že k lepšímu to moc nevede. Obecně počítejte s tím, že sociální program v naší republice nepodporuje běžnou rodinu. I z různých diskuzí a zkušeností známých a přátel jsem usoudila, že i přes to, že nárok vznikl, administrativa, čas strávený na úřadech a jednání ze stran úřednic, že je lepší spolehnout se na sebe. Ty peníze za to v jistém případě nestojí, ale chápu, že ne každá rodina se bez příspěvků obejde.

No, je to hodně o politice.

My jsme tedy nárokovali jen klasickou mateřskou, rodičák a otcovskou viz předchozí díly.

A hlavně jsem vám chtěla popsat tu situaci s uznáním tatínka a proč se řeší.

Když všechno po porodu probíhá v pořádku, tedy hlavně po zdravotní stránce miminka i maminky, dostanete lékařské zprávy a pokyny k vyzvednutí rodného listu a uzlíčka si můžete odvézt domů. 

V následujícím díle vám přiblížím první radosti a starosti s novým členem domácnosti.