4. díl Kdy začít řešit příspěvky na mateřskou

02.02.2021

Dneska si uděláme jasno v žádankách a termínech.


Není to zase tak složité, ale určitě je dobré se připravit.


Asi první otázku, kterou si pokládáme během těhotenství v rámci práce je, kdy oznámit zaměstnavateli blížící se nástup na mateřskou a kdy se odchází? K tomu další, jak se žádá a na jakou částku máme nárok.


Zase je to rozporuplné téma, já jsem tuto skutečnost oznámila v práci velmi brzy a nedokážu přesně posoudit, zda je to dobře nebo špatně. Paradoxem je, že i když oznámení přišlo dlouho dopředu, jakmile přišla žádost o podporu, byli na personálním překvapení, že odcházím. S tím se tedy spojila i opožděnost v první dávce, což taky nebylo zrovna očekávané.


Dle toho soudím, že aspoň dva měsíce předem by už měli vědět z práci, že odcházíte.


Jednak si i sami začnou řešit personální změny a snížíte si riziko opožděné výplaty.


Opět je to případ, kdy standardně chodíte do zaměstnání, nepotřebujete změnu na pracovišti a nemáte zdravotní komplikace.


Rostoucí bříško asi úplně skrýt nelze, i když u mě ještě ani v 7. měsíci nebylo moc k vidění 😄


Na začátku těhotenství dostává každá budoucí maminka průkaz, kde se zapisují kontroly, výsledky vyšetření a také předpokládaný termín porodu. Toto datum nese velkou důležitost nejen z hlediska početí, odvíjí se od něj i právě nástup na mateřskou dovolenou.


Peněžitá pomoc v mateřství je sociální dávkou vyplácenou ze sociální správy a jedná se o příspěvek podobný neschopence v tom smyslu, že aby vám na něj vznikl nárok, musíte být účastníky nemocenského pojištění. U zaměstnaných žen je to celkem jednoduché, protože tam se odvádí příspěvky automaticky z platu, v případě OSVČ je nutné se podílet sama, protože pojištění je dobrovolné a zase je nutné splnit druhou podmínku a tou je doba placení příspěvku. Přesné podmínky vysvětlení jsou na Peněžitá pomoc v mateřství - Česká správa sociálního zabezpečení (cssz.cz), kde si můžete výši spočítat v jednoduché kalkulačce.


Mě zajímala samozřejmě výše a hlavně taky den nástupu.

Nejdříve to jde 8 - 6 týdnů před termínem porodu, proto je důležité toto magické datum a celková doba pobírání příspěvku, ta je rozložena na 28 týdnů (u vícero dětí se prodlužuje na 37 týdnů) a zhruba se vyplácí 70% z příjmu. Přesné výpočty najdete přímo na stránkách cssz.cz, nejsem v tomto oboru úplný znalec a také jsem mockrát hledala právě na stránkách správy.


Žádanka je velmi jednoduchá, vyplní ji s vámi gynekolog a následně ji donesete do zaměstnání, v případě OSVČ posíláte formulář rovnou na sociální správu.


Zase existuje mnoho případů odchylným od mého, třeba nezaměstnaná maminka, nebo studující maminka, zkrátka ne vždy to může být tak jednoznačné jako třeba u mě. Z lajckého pohledu je dobré se ptát a nejlépe u zdroje. Takže se nebojte zvednout telefon a zavolat si na infolinku ČSSZ nebo si otevřít jejich stránky, případně se ptát i v okolí.


Co třeba pro mě bylo novinkou, zaměstnanecký benefit, který nám přispíval na mateřskou a žádalo se na zvláštním formuláři přímo na personálním. Není to nárokovatelný benefit a vždy záleží na zaměstnavateli, jak moc si váží svých zaměstnanců, ale je dobré si prostudovat, protože pro nás to byla celkem příjemná peněžní injekce.


Další novinkou, kterou jsme s manželem využili, byla tzv. otcovská dovolená.

Jedná se o dost nadneseně podobný příspěvek jako mateřská. Splnit se musí stejné podmínky, ale doba trvání je pouze 7 kalendářních dnů. Veškeré podmínky a průběh najdete opět na Otcovská - Česká správa sociálního zabezpečení (cssz.cz). Podstatné je, aby tatínek byl uveden v rodném listu dítěte, protože nemusí jít o sezdané rodiče, výplata je zase ve výši 70% z příjmu a žádá se na speciálním formuláři a ten je nutné doložit zase v zaměstnání tatínka nebo na příslušné sociální správě.


O délce trvání otcovské dovolené můžeme vést spory a debaty. Za mě obecně je to velmi málo a myslím si z vlastní zkušenosti, že by takový tatínek mohl být doma klidně celé 6ti nedělí, někdy by se mi hodila střídavá péče. Ale byla jsem ráda i za ten první týden, protože oba rodiče se potřebují seznámit s novým členem a zvyknout si na nový režim.


Jakmile končí mateřská, plynule se přechází na rodičovskou dovolenou, ano je v tom velký rozdíl i když se obecně říká celému období "Mateřská".


O rodičovský příspěvek je nutné si požádat v dostatečném předstihu před koncem mateřské. Tady vás nemine návštěva úřadů. Je možné, že v době koronavirové lze spoustu věcí online.


Každopádně proces je stále stejný. Mě třeba mateřská končila v lednu - poslední příspěvek, takže na úřady jsem se vydala už v listopadu, abych měla klid na duši.


Nejprve si uděláte cestu na okresní správu sociálního zabezpečení, aby vám potvrdili, že pobíráte mateřskou. Potřebný formulář najdete na úřadu práce nebo si jej můžete také stáhnout a jmenuje se Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku.

Toto se opět týká maminek, které byly před porodem zaměstnané. V případě jiných situací doporučuji zeptat se přímo na sociální správě nebo klidně i na úřadu práce.


Jakmile máte potvrzení, přibalte si rodný list dítěte a vlastní doklad totožnosti a hurá na úřad práce.


Rodičovský příspěvek - jednotná suma, jednotnější podmínky.

V prvé řadě celková částka, na kterou máte nárok je nově 300.000,-Kč (velká revoluce v roce 2020) nebo 450.000,-Kč u vícero dětí. Maximální délka pak je do 4 let věku dítěte.

Nejběžnější varianta je do 3 let, ale lze i rychlejší výběr. Na stranu druhou jste omezení měsíční dávkou, která kopíruje maximálně mateřskou, proto to potvrzení ze sociálky.

Před cestou si to však dobře spočítejte, protože na formuláři nedáváte dobu, ale měsíční částku, která se však dá měnit co čtvrt roku. A zase je dobré myslet na to, že sice náš drobeček dosáhne tří let třeba v květnu, ale do školky vám ho můžou vzít až třeba v září, takže opravdu to chce myslet, co potom, až rodičák skončí - jak zajistíte hlídání nebo školku, abyste se mohla vrátit do zaměstnání.

Pokud dítě posíláte do jestlí nebo nějakého předškolního zařízení, není nutné se bát, že na příspěvek nebudete mít nárok, ale omezení zde najdete v počtu hodin, kolik může dítě v tomto zařízení pobývat. Pro bližší informace navštivte stránky MPSV nebo pobrouzdejte na webu či se zeptejte okolí.


V zaměstnání byste pak měli informovat, že přecházíte z mateřské na rodičovskou a jak dlouho plánujete zůstat. Je to přece jen fér jednání.


Můj příklad pro srovnání:


Syn se narodil v srpnu, po skončení mateřské jsem si spočítala zbývající dobu do jeho tří let, což mi dělalo 32 měsíců. V rámci domácího hospodaření jsme si propočítali, kolik potřebujeme na výdaje a o kolik můžeme snížit měsíční příjem. Výsledek jsem zaokrouhlila na kulatou částku a tu jsem vepsala do formuláře. Rozhodli jsme se nechat rodičák na celou dobu těch 32 měsíců s tím, že bylo jasné, kolik bude nutné přihrnout do domácího rozpočtu z vedlejších příjmů, abychom rozdíl snížili na minimum.

Hodně počítání, hodně vrásek, ale vyšlo nám to. Díky zmiňovanému zvýšení v roce 2020 jsme si trošku přilepšili. I přesto stále tvrdím, že mateřská je těžce nezaplacená práce :-D


Vypadá to složitě, rozhodně z hlediska propočtů bych to nebrala na lehkou váhu a kdybych měla absolvovat znovu celé kolečko, určitě i já bych se z některých chyb poučila.

V průběhu celého rodičovství to byly jediné příspěvky, o které jsme žádali. S dalšími příspěvky zkušenosti nemám, buď nebyl nárok nebo se mi z pohodlnosti nechtělo řešit nebo jsme se obešli i bez nich a budu ráda, když v rámci diskuzí se podělíte o svoje zkušenosti.


Příště se nachystáme do porodnice :-)