3. díl - Ta nejlepší výbavička? Přece ta od rodičů.

02.02.2021

Co budete potřebovat?


Jednu psací tužku, jeden velký papír, dva rodiče a velké množství mama webů 😄 to poslední škrtnout.


Nechci se stavět do opozice webům pro maminky. Nejlepší však bylo tyto weby zavřít, protože když jsem v nich hledala inspiraci, tak bych musela od všeho koupit aspoň třikrát, abych měla jistotu, že se malému dobře bude spát, že se nikde neodře, nespadne, nedostane vyrážku a já už nevím co všechno.


Osobně mi vadil pocit, že ať jsem pořizovala cokoliv, vždy to bylo špatně a vždy jsem vlastně ubližovala miminku, protože jsem si nevybrala to nejdražší.


Vážně když se nad tím člověk zamýšlí, tak mamarketing působí na strach z chyb a saje nám peněženku pod záminkou toho nejlepšího pro dítě.


Opět mi nezbylo než se vrátit na začátek a pěkně si to rozplánovat. Plány začaly asi ve stejnou dobu jako příprava na těhotenství.


Poptala jsem se zkušenějších maminek, co budu potřebovat a proč a na jak dlouho.


Odpovědi se různily, takže to pak chtělo taky trošku zdravého úsudku, zda opravdu potřebuji tolik věcí.

Někdy jsem i dokonce hned dostala nabídku odkupu, ale ne vždy jsem hned šla a koupila.


Zkrátka to chtělo více názorů, aby mě to přesvědčilo ke koupi.


Když jsem si teda seskládala ten základní seznam, hledala jsem i cenově rozpětí a podle toho si určila celkovou cílovou částku. Cca to mohlo být 30.000,-? A teď jak jí docílit?


Něco jsme zvládli ještě odložit z vydělaných peněz a zbytek se tak nějak složil za pomocí rodiny, kde se nám každý chtěl přičinit a pomáhali nám s přípravou.

Nebojte se proto začlenit rodinu do příprav a díky seznamu budete mít jistotu, že pořídí to, co opravdu chcete/potřebujete :-)


Kdy je nejvhodnější doba na nákupy? Já bych řekla, že je to jedno. Nemusíte mít všechno hned, upřímně času je vážně dost a pakliže nemáte už dávno nachystaný polštář, tak je dobré nejprve si jej trošku naplnit. Lépe se pak vybírá.


Co si nachystat je zase otázkou každého z nás. Já vám zase ukážu, jak jsme si poradili my a to v otázce peněz.


Jako všichni ostatní i my chtěli, aby se náš drobeček cítil dobře, bezpečně a měl všechno a nejlépe kvalitní, ale za rozumnou cenu.


Jelikož žijeme v době dostatku až přebytku, výběr byl široký až chaotický.


Našla jsem si tedy to vhodné a pak otevřela bazarové stránky a hledala podobné produkty za dostupnou cenu. Od oblečení přes postýlku, fusaky do kočárku, kočárek, zkrátka všechno možné. Taková hrabárna. A kousky to byly úžasné.

Vezměte v potaz to, že růst dítěte od porodu jde mílovými kroky a není tak možné využít všechno tak jako později. Během dvou týdnů prcek vyroste z dupaček do větších, v kočárku v hluboké korbě cca než začne sedět asi půl roku, takže proč nejít cestou z druhé ruky, kde často objevíte skoro nové někdy ani nevyužité věci?


Mnohdy za poloviční cenu.


Pokud je některá maminka šikovná, spoustu věcí si dokáže ušít a vyrobit, tatínek zase dokáže zrenovovat nábytek nebo vyrobit přebalovací pult a o to je ta radost větší, když to děláme pro naše dítě.


U oblečení bylo nejjednodušší probrat se hadříkama a našla jsem tam i parádní oblečky, protože jako každá jiná máma jsem chtěla mít krásného chlapečka módně oblečeného. Mnohdy vypadal i líp než já 😄


A ruku na srdce každé dítko je krásné bez ohledu na to, co má na sobě.


V součtu všeho nám poměrně slušná částka zůstala pro případ potřeb už po porodu, to totiž velmi brzy člověk zjistí, co přesně je nutné zajistit. Někdy nevyhovovaly pleny, jindy neseděl prací prostředek. Do toho přišla potřeba odsávačky, takže peníze využití určitě našly.


Důležitým bodem bylo to, že tak jako ostatní i já se zapojila do řetězce bazárků a peníze, které se aspoň v určité míře vracely zpět jsem zase použila za něco jiného zrovna potřebného pro dítě.

Zároveň se tyto peníze musely vždy projevit v domácím plánu, takže první období už po narození jsme nepostřehli takovou finanční zátěž jak se někdy může jevit.


Moje doporučení:

  1. Naplánujte si, co je potřeba nachystat

  2. Ptejte se zkušenějších a nebojte se požádat o pomoc i v rodině

  3. Vybírejte s rozumem

  4. Peníze na výbavu otáčejte ve stejném účelu


Potřebujete poradit se sestavením plánu na výbavu? Ozvěte se a pomůžu vám to zvládnout.


U příprav ještě zůstaneme, další díl se ponese v duchu administrativní přípravy na žádost o mateřskou.