2. díl Rizikové a rizikové těhotenství

01.02.2021

Nejčastějším dotazem na helpdesku bylo: " Jak pojišťovna plní v případě rizikového těhotenství?" A je to vždy nutné řešení?


Nejsem úplný znalec zákoníku práce a většinou jsem řešila jen pro svou potřebu.

Moje zaměstnání spadalo do rizikové části 1, kancelářská činnost nevyžadovala žádné speciální úkony ve smyslu fyzické zátěže, tudíž jsem neřešila žádné úlevy ani převod na jiné pracoviště. Proto jsem se ptala okolí a zvlášť v manuální práci, jak to třeba řešily a jaké možnosti nabízel jejich zaměstnavatel. Bohužel odpovědi jsou smíšené a někdy se zkrátka sázelo na neznalost práv zaměstnané osoby a nebo i kdejaké vydírání a nesmyslné podmínky. Jistá forma diskriminace tady bohužel je a i když s tím nesouhlasím, nedokážu v tomto směru úplně pomoc.

Zase je dobré mít k ruce právníka.


Právnická služba může být kamenem úrazu z hlediska vysokých cen. Alternativou se nabízí využít i pojištění právní ochrany, které třeba není tak známé, ale existuje a i to je možné zprostředkovat.


Často však ženy raději odejdou na rizikové těhotenství.

Tím se však dobrovolně snižuje příjem ještě před nástupem na mateřskou dovolenou a ne vždy je na to člověk připravený.


Takže v první řadě si ujasníme, že tahle pracovní neschopnost není předmětem plnění ze soukromého pojištění. V určitých případech pojišťovna plní pracovní neschopnost z důvodu rizikového těhotenství. Konkrétní definici najdete v pojistných podmínkách kde objevíte i všechny proměné a výluky.

Obecně tak platí, že tzv."rizikáč" musí být zdravotně podložený.

Co si pod tím představit?


Třeba těhotenská cukrovka může být příčinou nebo mě v té době potkal zánět močových cest, ale až měsíc před nástupem na mateřskou, takže to nebyla taková pohroma. Zkrátka rizikové povolání není důvodem zdravotním.


Jdete tedy na rizikové těhotenství ať už z toho či toho důvodu.


I tento fakt je nutné zahrnout do rozpočtu i když se nedá předem určit a tak když na něj nejste připraveni už předem a tedy nemáte po ruce "deštník" z pohotovostní rezervy, jak se s tím poprat?


Klíčem je komunikace a neutíkat před problémem.


Protože sama jsem měsíc před mateřskou musela odejít na neschopenku, i nás tedy čekali změny dříve než jsme plánovali.


Chtělo to znovu sednout nad rozpočtem, sepsat výdaje a ty následně stáhnout na možné minimum.


Nerušili jsme pojistky ani si nebrali půjčku.


Ale provedla jsem krátkodobé změny v pravidelných platbách a některé dlouhodobější plány odsunula na příhodnější dobu.


Protože jsme si spočítali rozdíl, věděli jsme, kam se musíme dostat a pak už hledali cesty.

Jako snížit spotřebu jídla, dopravné a dohromady běžnou spotřebu, to samozřejmě do jisté míry jde, ale je to o dost těžší a více to člověka frustruje, když ve finále stejně nesouhlasí plán s realitou. Ta eliminace spotřeby funguje, ale je to na běh na delší trať a výsledek není hned vidět.


Příklad, který teď popisuji se dá aplikovat i v jiných situacích než jen u pracovní neschopnosti, vždy doporučuji konzultovat s odborníky přes finance.


Předpokládám, že tak jako my, má spoustu lidí nějaký finanční produkt, pojistky, spoření, investice...


Na tady tu kritickou dobu jsme tedy pozastavili spoření na stavebku, na penzijním jsme taky dali pauzu a neodkládali si ani na žádné vlastní cíle jako třeba auto. Prostě to nešlo a jelikož spoření je dobrovolné, lze jej tedy nejsnáze přerušit.


Zase je dobré si taky zjistit, jak moc se dá přerušit, protože některé produkty jsou spojené s poplatky za vedení, takže je dobré si hlídat, aby se smlouva tzv."nepohltila" a nebo tedy posílat aspoň ten udržovací poplatek.

Stejně tak je dobré sledovat i čas, po který si pauzu můžete dát. A společnosti vás o případném ukončení smlouvy pro její neaktivitu upozorňují.


U pojistek je to složitější, protože pojištění a hlavně to životní, sice může mít foemu spoření a investování, ale zároveň jsme zavázání pravidelně platit. Když se neplatí vzniká dluh, který je nutné doplatit. A pokud máme právě s investiční složkou a necháme smlouvu zrušit pro neplacení, mnohdy se připravíme o víc peněz než kolik ušetříme měsíční platbou.

Proto, pokud řešíte momentálně problém s platbou, ozvěte se svému finančnímu poradci ať vám s úpravou pomůže, aby vás to nepoškodilo do budoucna.


Uvažovat takto lze i u spotřebitelských půjček nebo jiných úvěrových produktů, kde se dá upravit měsíční splacení na snesitelnější částku třeba formou sloučením nebo refinancováním.


A když už jsem se takto vrhla do revitalizace domácího rozpočtu, upravila jsem i ostatní platby za služby jako třeba internet, paušál, televizi a dokonce jsem i upravila platby za energie.


Jak říkám, tento krizový scénář lze uplatnit i v jiných případech a je více než dobré mít na pomoc správnou osobu.

Potřebujete pomoc? Můžete se obrátit na mě. Kontakt najdete zde.


V dalším díle si nachystáme výbavičku pro miminko